Enjeksiyon kalıplama tedarikçisi seçiminiz, ürününüzün zamanında piyasaya çıkmasını veya aylarca gecikmesini belirler. Enjeksiyon kalıplama kılavuzumuza ve kalıp tasarımı referansımıza bakın.
Bu kapsamlı tedarik kılavuzu; gerçek maliyetleri anlamaktan ve etkili RFQ’lar yazmaktan tedarikçileri değerlendirmeye, fikrî mülkiyetinizi korumaya ve toplam sahip olma maliyetini hesaplamaya kadar her şeyi kapsar. İster Çin’den ilk kez tedarik yapıyor ister mevcut bir tedarik zincirini optimize ediyor olun, buradaki çerçeveler ve kontrol listeleri daha iyi kararları daha hızlı vermenize yardımcı olur.
- Toplam maliyet birim fiyattan daha önemlidir — tedarikçileri karşılaştırırken kalıp, sevkiyat, tarifeler, kalite retleri ve iletişim giderlerini hesaba katın
- Yapılandırılmış bir RFQ, yazışma trafiğini 60% azaltır — malzeme özelliklerini, toleransları, hacimleri ve zaman çizelgesini baştan belirtin
- Tasarımları paylaşmadan önce fikri mülkiyetinizi mutlaka tescil ettirin — Çin'den tedarik için CNIPA tasarım patentlerine başvurun ve cezai şartlar içeren iki dilli NDAs kullanın
- Tedarikçileri 7 adımlı bir süreçle değerlendirin: sertifikalar, tesis denetimi, ekipman kontrolü, kalite sistemi, referanslar, numune değerlendirmesi ve iletişim testi
- Kalıp mülkiyeti yazılı olmalıdır — siparişi vermeden önce yasal mülkiyeti, depolamayı, devir haklarını ve değişiklik haklarını tanımlayın
- Hibrit bir tedarik stratejisi kullanın — uygun maliyetli yüksek hacimli üretim için Çin'den, hızlı teslimat gerektiren, düzenlemeye tabi veya düşük hacimli işler için yerel tedarikçilerden yararlanın
Bu ayrımları anlamak, enjeksiyon kalıplı bileşenlerin tedarik kararlarına katılan herkes için şarttır. Aşağıdaki bölümler, üretim ilişkisi boyunca çıkarlarınızı koruyan tedarikçi değerlendirme, maliyet karşılaştırma ve anlaşma yapılandırma çerçeveleri sunar.
İster satın alma uzmanı, ister ürün mühendisi, ister işletme sahibi olun, bu uygulanabilir yönergeler küresel enjeksiyon kalıplama tedarik zincirlerinin karmaşıklığında daha yüksek güven ve hassasiyetle ilerlemenize yardımcı olacaktır.

1. Kalıp (Kalıp İmalatı)
Takım neredeyse her zaman en büyük başlangıç yatırımıdır. Basit bir braket için tek gözlü alüminyum kalıp $1,500–$3,500 tutar. Karmaşık bir gövde için çok gözlü çelik üretim kalıbı $25,000–$80,000+ düzeyine ulaşabilir. Temel değişkenler şunlardır:
- Göz sayısı — gözleri ikiye katlamak kalıp maliyetini yaklaşık %40–60 artırır, ancak parça fiyatını %30–50 düşürür.
- Çelik sınıfı — P20 (standart) ile H13 (yüksek polisajlı, uzun ömürlü); ayrıntılar için P20, H13 ve S136 karşılaştırmamıza bakın. H13 maliyeti %20–35 artırır, ancak 3–5 kat daha fazla atış dayanır.
- Yan hareketler ve lifterler — her ters açı özelliği takım karmaşıklığına $800–$2,500 ekler.
- Yüzey kalitesi — SPI A-1 ayna polisajı, standart VDI 24 dokuya göre $3,000–$8,000 ekleyebilir.
Kalıp, üretim serisi boyunca amorti edilen tek seferlik bir maliyettir. 100.000 adette 20.000 dolarlık bir kalıp parça başına yalnızca 0,20 dolar ekler — bu, malzeme ve işlemeye kıyasla çoğu zaman önemsizdir.
2. Parça Başına (İşleme) Maliyeti
Bu, birim fiyata dâhil makine süresini, işçiliği ve fabrika genel giderlerini kapsar. Tipik aralıklar:
- Küçük ve basit parçalar (< 30 g, insertsiz): parça başına $0.05–$0.35.
- Orta karmaşıklık (insertler, ikincil işlemler): parça başına $0.30–$1.50.
- Büyük / yüksek hassasiyetli (500 g üzeri, dar toleranslar): parça başına $1.50–$6.00+.
Çevrim süresi en büyük kaldıraçtır. 12 saniyede çevrim yapan bir parçanın üretimi, aynı geometrinin 24 saniyelik çevrimine göre yaklaşık yarı maliyetlidir; Çin’deki ortalama makine saat ücretleri $8–$18/saat, ABD’de ise $30–$65/saattir.
3. Ham Madde
Reçine genellikle toplam parça maliyetinin %20–40’ını oluşturur. PP veya HDPE gibi ticari sınıflar $0.90–$1.30/lb iken mühendislik reçineleri (POM, PC, PA66-GF30) $1.80–$4.50/lb aralığındadır. PEEK veya PPSU gibi yüksek performanslı malzemeler $25/lb’yi aşabilir. Malzeme fiyatı ayrıca şunlara bağlıdır:
- Birincil malzeme / yeniden öğütülmüş malzeme oranı — yeniden öğütülmüş malzeme reçine maliyetini %30–50 azaltır, ancak mekanik özellikleri etkileyebilir.
- Renk ve katkılar — özel renk eşleştirme $0.10–$0.40/lb; UV stabilizatörleri veya alev geciktiriciler $0.50–$2.00/lb ekler.
- Satın alma hacmi — reçineyi 25 kg’lık torbalar yerine 1,000 kg’lık partilerle almak %10–18 tasarruf sağlayabilir.

4. Sevkiyat ve Lojistik
Navlun, bütçeyi sessizce tüketir. Shenzhen’den Los Angeles’a standart 20 ft konteyner için deniz navlunu şu anda $1,800–$3,500’dır (2026 spot fiyatları). Acil partilerde hava navlunu $3.50–$5.50/kg’a çıkar. Temel hususlar:
- Hacimsel ağırlık — hacimli ve düşük yoğunluklu parçaların sevkiyatı, kalıplanmasından daha pahalı olabilir.
- Incoterms — FOB ile DDP arasındaki seçim, sevkiyat başına yerel ücretleri $500–$2,500+ değiştirir.
- Depolama — ABD’deki bir 3PL’de tampon stok maliyeti ayda fit küp başına $0.50–$1.50’dır.
5. Tarifeler ve Vergiler
2026 itibarıyla Çin’de üretilen çoğu plastik eşya (HTS 3926), özel sınıflandırmaya ve yürürlükteki ticari önlemlere bağlı olarak %7.5–25 gümrük vergisine tabidir. Standart %0.346 Eşya İşleme Ücreti de eklendiğinde teslim maliyeti farkı gerçektir. Bazı otomotiv parçaları gibi belirli kategoriler ek Section 301 vergilerine tabi olarak efektif oranı %25’in üzerine çıkarır.
Maliyet Dağılımı Özeti
| Maliyet Kategorisi | Tipik Aralık | Toplam Teslim Edilmiş Maliyetin %'si | Temel Değişkenler |
|---|---|---|---|
| Takım (Kalıp) | $1,500 – $80,000 | %5–15 (amorti edilmiş) | Kavite sayısı, çelik sınıfı, yüzey kalitesi |
| Parça Başına (İşleme) | $0.05 – $6.00/birim | 25–40% | Çevrim süresi, makine ücreti, işçilik maliyeti |
| Ham Madde | $0.90 – $4.50/lb | 20–40% | Reçine sınıfı, birincil/yeniden öğütülmüş malzeme, katkılar |
| Sevkiyat ve Lojistik | Konteyner başına $1,800–$3,500 | 10–20% | Taşıma biçimi (deniz veya hava), hacim, Incoterms |
| Tarifeler ve Vergiler | Beyan edilen değerin %7,5–25'i | 5–15% | HTS kodu, menşe ülke, ticaret politikası |
Çoğu Alıcının Gözden Kaçırdığı Gizli Maliyetler
Beş temel kategorinin ötesinde üç gizli maliyet bütçeleri düzenli olarak aşar:
- Kalıp değişiklikleri — ilk numune tasarım değişiklikleri karmaşıklığa bağlı olarak revizyon başına $500–$5,000 tutar. En az bir T1 numune revizyonu için bütçe ayırın.
- Numune alma ve doğrulama — T0/T1 numune üretimleri, boyutsal raporlar (FAI) ve malzeme sertifikaları her numune turuna $300–$1,500 ekler.
- Kalite retleri ve yeniden işleme — ilk üretimde %2–3 ret oranı tipiktir. 50,000 parçalık siparişte birim başına $2.00 maliyetle yalnızca hurda malzeme $2,000–$3,000 eder.
Çıkarılacak ders: Tedarikçileri asla yalnızca parça fiyatıyla karşılaştırmayın. %5 ret oranıyla parça başına $0.55 teklif veren bir fabrika — yaygın hata türleri için enjeksiyon kalıplama hataları kılavuzumuza bakın — %0.5 ret oranıyla $0.60 teklif verenden daha pahalıdır. Satın alma siparişini imzalamadan önce daima tam enjeksiyon kalıplama maliyet dökümünü — takım amortismanı, malzeme, işleme, navlun, gümrük vergileri ve kalite — modelleyin.
Enjeksiyon Kalıplama İçin Etkili Bir RFQ Nasıl Yazılır?
İyi yapılandırılmış bir enjeksiyon kalıplama RFQ şablonu, her başarılı tedarik projesinin temelidir. Aldığınız tekliflerin kalitesi, sağladığınız bilgilerin kalitesiyle doğru orantılıdır. Belirsiz veya eksik RFQ’lar yanlış fiyatlandırmaya, uzun e-posta zincirlerine ve haftaların boşa gitmesine yol açar; farklı ülkelerdeki birden çok tedarikçiyi karşılaştırırken bu sorunlar büyür.
“Yapılandırılmış 8 adımlı bir tedarik süreci, maliyetli ilk numune hatalarını ölçülebilir biçimde azaltır.”True
Gereksinimlerin belgelenmesinden pilot doğrulamaya kadar tanımlı bir tedarik çerçevesini izleyen alıcılar, gelişigüzel tedarikçi seçimine kıyasla sürekli olarak daha az tasarım yinelemesi, daha hızlı T1 onayı ve daha düşük toplam yeniden işleme maliyeti bildirmektedir. Esas nokta, ilk RFQ gönderilmeden önce şartname çalışmalarını öne almaktır.
“Parça ölçülerini içeren basit bir e-posta, anlamlı enjeksiyon kalıplama teklifleri almak için yeterlidir.”False
Eksik RFQ alan tedarikçiler malzeme sınıfı, toleranslar, hacim ve yüzey kalitesi konusunda varsayım yapmak zorunda kalır; bunun sonucunda teklifler birbirinden %200–400 oranında farklılaşabilir. Kapsamlı, 10 unsurlu bir RFQ, tedarikçileri gerçekten eşit koşullarda karşılaştırmanın ve proje ortasında maliyetli yeniden teklif döngülerinden kaçınmanın tek yoludur.
Her RFQ’nun İçermesi Gereken 10 Temel Unsur
İster tek bir prototip kalıp ister yüksek hacimli bir üretim serisi için fiyat alıyor olun, RFQ’nuz şu on kritik unsuru kapsamalıdır:
| # | RFQ Unsuru | Neden Önemlidir |
|---|---|---|
| 1 | Parça Geometrisi ve CAD Dosyaları | 3D dosyalar (STEP/IGES), tedarikçinin kalıp karmaşıklığını, ters açıları ve ayırma çizgilerini doğru değerlendirmesini sağlar. |
| 2 | Malzeme Şartnamesi | Reçineyi yalnızca polimer ailesiyle değil, sınıfıyla belirtin (ör. ABS PA-747, PC Lexan 141R). Farklı sınıfların çekme oranları ve maliyetleri büyük ölçüde değişir. |
| 3 | Yıllık Hacim ve Sipariş Miktarı | Hacim; kavite sayısını, kalıp çeliği sınıfını ve üretim kalıbı mı yoksa prototip takım mı uygun olduğunu belirler. |
| 4 | Boyutsal Toleranslar | Genel tolerans (±0.1 mm) yerine sıkı tolerans (±0.02 mm) kullanılması kalıp maliyetini ikiye katlayabilir. Hangi ölçülerin kritik olduğunu tam olarak belirtin. |
| 5 | Yüzey Kalitesi Gereksinimleri | SPI yüzey standartları (A-1 parlatılmıştan D-3 dokuluya) işleme süresini etkiler. Mümkünse fiziksel bir numune veya fotoğraf referansı ekleyin. |
Devam: Her RFQ gönderiminde bulunması gereken ikincil spesifikasyonlar.
| # | RFQ Unsuru | Neden Önemlidir |
|---|---|---|
| 6 | Renk ve Görünüm | Pantone veya RAL renk kodu, masterbatch veya önceden renklendirilmiş reçine ve kaviteler arasında renk eşleştirmesi gerekip gerekmediği. |
| 7 | Montaj ve İkincil İşlemler | Ultrasonik kaynak, tampon baskı, EMI koruma veya kalıplama önceden fiyatlandırılmalıdır; daha sonra değişiklik siparişi olarak eklenmemelidir. |
| 8 | Kalite ve Mevzuat Standartları | ISO 9001, IATF 16949 (otomotiv), FDA USP Sınıf VI (tıbbi) veya UL 94 yanıcılık dereceleri hem malzeme seçimini hem de muayene protokollerini etkiler. |
| 9 | Zaman Çizelgesi ve Kilometre Taşları | T1 numune teslimatı, kalıp onayı (T3/T5) ve ilk üretim sevkiyat tarihleri, tedarikçinin atölye kapasitesini planlamasına yardımcı olur. |
| 10 | Teslimat Koşulları ve Ambalajlama | Teslim edilmiş maliyetin doğruluğu için Incoterms (FOB, DDP), ambalajlama yöntemi (dökme torbalar, ayrı kutular, tepsili ambalaj) ve varış adresi. |
Size Zaman ve Para Kaybettiren Yaygın RFQ Hataları
Alıcılardan gelen binlerce RFQ’yu inceledikten sonra, tekrarlanan üç hata öne çıkıyor:
- Eksik veya tutarsız toleranslar. Birçok alıcı, ne anlama geldiğini tanımlamadan yalnızca “standart toleranslar” yazar. Kritik ölçülerde belirli GD&T işaretleri olmadığında tedarikçiler kendi iç standartlarını kullanır; bunlar montaj gereksinimlerinizle uyuşmayabilir. Sonuçta parçalar tedarikçinin kontrolünden geçer, ancak sizin tarafınızda başarısız olur.
- Belirsiz malzeme spesifikasyonları. “ABS” veya “naylon” yazmak yeterli değildir. Aynı polimer ailesindeki farklı sınıfların maliyeti %40 veya daha fazla değişebilir. Her zaman üreticiyi ve sınıfı, en azından temel performans özelliklerini (çekme dayanımı, darbe direnci, ısı altında eğilme sıcaklığı) belirtin.
- Hacim aralığının veya üretim programının olmaması. Tedarikçilerin bir defada 500 parça mı, yoksa üç yıl boyunca yılda 500,000 parça mı sipariş edeceğinizi bilmesi gerekir. Bu bağlam olmadan kalıp tasarımını doğru maliyet ve ömür dengesi için optimize edemezler.
Basitleştirilmiş RFQ Şablon Yapısı

Bu çerçeveyi bir sonraki enjeksiyon kalıplama RFQ’nuz için başlangıç noktası olarak kullanın:
- Projeye Genel Bakış — Şirket adı, proje kodu, NDA durumu, hedef pazar
- Parça Bilgileri — Parça adı, CAD dosya biçimi, ağırlık tahmini, montaj başına parça sayısı
- Malzeme — Reçine sınıfı, renk kodu, izin verilen geri dönüştürülmüş içerik (evet/hayır), mevzuat gereklilikleri
- Hacim — Prototip adedi, ilk sipariş adedi, yıllık tahmin, çok yıllı öngörü
- Teknik Spesifikasyonlar — Toleranslar (genel + kritik ölçüler), yüzey kalitesi (SPI sınıfı), montaj gereksinimleri
- Kalite — Kontrol standardı (AQL seviyesi), gerekli CMM raporu, PPAP/IQOQ seviyesi
- Lojistik — Incoterms, varış limanı/adresi, ambalaj gereksinimleri, sevkiyat sıklığı
- Zaman Çizelgesi — RFQ yanıt son tarihi, T1 numune hedefi, üretim başlangıç tarihi
Eksiksiz bir RFQ en düşük fiyatı garanti etmez, ancak karşılaştırılabilir teklifleri garanti eder. Her tedarikçi aynı ayrıntılı spesifikasyonu aldığında fiyatları eşit koşullarda değerlendirebilir ve projenizin gerçek maliyet etkenlerini belirleyebilirsiniz. Bir kez kapsamlı bir RFQ hazırlamaya zaman ayırırsanız gelecekteki her projede haftalar süren yazışmalardan tasarruf edersiniz.
Çin ve Yerel Üretim: Toplam Maliyet Analizi
Her enjeksiyon kalıplama projesindeki en önemli kararlardan biri üretimin nerede yapılacağıdır. Çin ile yerli enjeksiyon kalıplama maliyeti tartışması yalnızca birim fiyatla ilgili değildir; toplam teslim maliyeti, riske maruz kalma ve stratejik uyumla ilgilidir. Bu bölüm, veriye dayalı bir karar verebilmeniz için gerçek rakamları ayrıntılı biçimde açıklar.
Bire Bir Maliyet Karşılaştırması
Aşağıdaki tablo, orta karmaşıklıktaki bir kalıp için tipik maliyet aralıklarını özetlemektedir (örneğin, ABS muhafazası için 4 gözlü kalıp, ~200 g parça ağırlığı, yıllık hacim 50.000 birim).
| Maliyet Faktörü | Çin | ABD / Batı Avrupa |
|---|---|---|
| Kalıp takımı (kalıp) | $5,000 – $15,000 | $15,000 – $50,000 |
| Parça fiyatı (birim başına) | $0.30 – $1.20 | $1.50 – $4.00 |
| Nakliye (deniz yolu, birim başına) | $0.05 – $0.20 | $0.00 (yurt içi) |
| Tarife / gümrük vergisi (25%) | $0.08 – $0.30 | $0.00 |
| Teslim süresi (ilk numuneler) | 8 – 14 hafta | 4 - 8 hafta |
| MOQ | 1,000 – 5,000 adet | Miktar: 100 – 1,000 adet |
| Tasarım yineleme çevrimi | Tur başına 5–10 gün | Her tur için 2 – 5 gün |
İlk bakışta Çin takım ve parça başı fiyatlandırmada kazanır. $5,000’lık kalıba karşı $30,000’lık yerli kalıbı görmezden gelmek zordur. Ancak tüm tablo hesaba katıldığında fark daralır — hatta tersine dönebilir.
Ucuza Kaçmanın Gizli Maliyetleri
Etiket fiyatı nadiren tüm resmi gösterir. Teklifte görünmeyen ancak kâr-zarar tablonuza yansıyan maliyetler şunlardır:
- Kalite retleri ve yeniden işleme. Alt segment Çinli tedarikçilerde %3–5 hata oranı yaygındır. Ölçek büyüdüğünde bu binlerce kullanılamaz parça demektir. Bir tıbbi cihaz şirketi kritik bir gövde parçasında %7 ret oranıyla karşılaştı; yenileme üretimi, hızlandırılmış sevkiyat ve montaj hattı duruşu, başlangıçtaki takım tasarrufunun tamamından daha pahalıya mal oldu.
- İletişim yükü. 12+ saatlik zaman dilimi farkları, dil engelleri ve mühendislik toleranslarının yorumlanmasındaki kültürel farklılıklar proje başına 10–20 saatlik yazışma ekler. Tam yüklenmiş mühendislik maliyeti $75–$150/saat olduğunda bu, proje başına $750–$3,000 görünmez işçilik demektir.
- Fikri mülkiyet riski. Patentleri ve ticari sırları farklı yargı alanlarında korumak pahalı ve yavaştır. Parça tasarımınız kolayca tersine mühendislik yapılabiliyorsa fikri mülkiyet korumasının zayıf olduğu bir bölgede üretim gerçek bir ticari risk taşır.
- Gümrük vergisi oynaklığı. ABD-Çin gümrük vergileri 2018’den beri %0 ile %25+ arasında dalgalandı. Bugünkü oranla bütçe yapmak iyimserdir; bir politika değişikliği kâr marjınızı bir gecede silebilir.
- Stok taşıma maliyeti. Daha uzun teslim süreleri ve daha yüksek MOQ’lar daha büyük emniyet stokları gerektirir. $20,000–$50,000 değerinde fazla stok depolamak, başka yerde kullanılabilecek işletme sermayesini bağlar.

Yerel Üretim Ne Zaman Mantıklıdır?
Açık denizde üretim evrensel olarak üstün değildir. Yerli üretim, iyi tanımlanmış birkaç senaryoda daha akıllı bir seçimdir:
- Düşük ila orta hacim. Yıllık ihtiyacınız 5,000 adedin altındaysa Çin’deki takım tasarrufu daha yüksek MOQ’ları, sevkiyat maliyetlerini ve stok taşıma yükünü karşılamayabilir. Yerli kalıpçılar çoğu zaman 100–500 adetlik üretimleri kabul eder.
- Dar toleranslar ve kritik ölçüler. ±0.005 inçten (±0.127 mm) daha dar toleranslı veya kritik kozmetik yüzeyli (SPI A-1, Sınıf 101 kalıplar) parçalar, takım atölyesiyle yakın iş birliğinden fayda görür.
- Düzenlemeye tabi sektörler. Tıbbi cihaz (FDA 21 CFR Part 820), havacılık (AS9100) ve otomotiv (IATF 16949) parçaları genellikle tam izlenebilirlik, doğrulanmış prosesler ve denetim erişimi gerektirir. Yerli tedarikçiler uyumluluk denetimlerini kolaylaştırır; yurt dışı denetimleri mümkündür ancak seyahat başına $3,000–$8,000 tutar.
- Hızlı yineleme ve pazara çıkış süresi. Ürününüz hâlâ gelişiyorsa yerli bir atölyenin 2–3 haftalık yineleme çevrimleri, denizaşırı üretimdeki tipik 5–10 haftalık çevrimlerden üstündür. Pazara iki ay erken çıkmak çoğu zaman takım tasarrufundan daha fazla gelir sağlar.
Hibrit Yaklaşım
Birçok deneyimli tedarik uzmanı bölünmüş bir strateji kullanır: Prototipi ve ilk üretimi yurt içinde yapar, tasarım kesinleşince yüksek hacimli üretim için kalıbı Çin’e taşır. Bu yaklaşım en önemli aşamada hız ve kontrol, büyük ölçekte ise maliyet verimliliği sağlar. Sözleşmenizin Bölüm 7’de ayrıntılı ele alınan açık kalıp mülkiyeti şartları içerdiğinden emin olun.
Karar Çerçevesi
Şu pratik kuralı kullanın:
- Yıllık hacim > 50K, kararlı tasarım, düzenlemeye tabi değil → Çin’in toplam maliyeti muhtemelen daha düşüktür.
- Yıllık hacim < 10K, tasarım hâlâ yineleniyor, düzenlemeye tabi → Yerli üretim muhtemelen daha uygundur.
- 10K–50K, karma gereksinimler → Tam TCO modelini çalıştırın (bkz. Bölüm 11).
Doğru yanıt “daima Çin” veya “daima yerli tedarik” değildir. Kalite, termin ve uyumluluk gereksinimlerinizi karşılarken toplam sahip olma maliyetinizi en aza indiren seçenektir.
Bir Enjeksiyon Kalıplama Tedarikçisi Nasıl Değerlendirilir?
Yanlış enjeksiyon kalıplama tedarikçisini seçmek aylarca gecikmeye, binlerce hurda parçaya ve hatta hukuki sorumluluğa yol açabilir. İster yerel bir atölyeden ister yurt dışındaki bir fabrikadan tedarik edin, yapılandırılmış değerlendirme süreci güvenilir ortakları pahalı hatalardan ayırır. Sözleşme imzalamadan önce bir enjeksiyon kalıplama tedarikçisini değerlendirmek için kanıtlanmış yedi adımlı bir çerçeve şöyledir.

Adım 1: Sertifikaları Doğrulayın
Sertifikalar en hızlı ilk filtredir. Tedarikçiden güncel sertifikaları isteyin; son kullanma tarihlerini ve düzenleyen kurumları kontrol etmeden taranmış kopyaları kabul etmeyin. Aranacak temel sertifikalar şunlardır:
- ISO 9001 – Temel kalite yönetim standardıdır. Güvenilir her kalıp atölyesi bu belgeye sahip olmalıdır.
- IATF 16949 – Otomotiv parçaları üretiyorsanız gereklidir. Bu standart, ISO 9001 çerçevesine PPAP, FMEA ve istatistiksel proses kontrolünü ekler.
- ISO 13485 – Tıbbi cihaz bileşenleri için zorunludur. İzlenebilirlik, risk yönetimi ve temiz oda dokümantasyonu gerektirir.
- UL Listelemesi / RoHS / REACH – Elektrik muhafazaları, tüketici elektroniği ve AB’de satılan tüm ürünler için önemlidir.
Bir tedarikçi sertifikalı olduğunu iddia ediyor ancak sertifika numarasını veya tescil kuruluşunun adını sunamıyorsa bunu bir uyarı işareti olarak değerlendirin.
Adım 2: Tesis Denetimi Yapın
Yüz yüze veya canlı görüntülü tur yoluyla yapılan fiziksel bir denetim, sertifikaların gösteremediğini ortaya çıkarır. Üretim alanını gezin ve düzenli takım depolamasını, etiketli malzeme silolarını, kalibre edilmiş ölçüm ekipmanını ve temiz yarı mamul alanlarını kontrol edin. Denizaşırı tedarikçiler için seyahat edemiyorsanız üçüncü taraf bir denetim firması (SGS, Bureau Veritas veya TÜV Rheinland gibi) tutun. Denetimi reddeden fabrikanın saklayacak bir şeyi vardır.
Adım 3: Ekipmanı ve Kabiliyetleri İnceleyin
Tedarikçinin makine parkını parça gereksinimlerinizle eşleştirin. Tonaj aralığını (ör. 50–1,200 tons), takım üretebildiği göz sayısını ve çok malzemeli ya da insert kalıplamayı destekleyip desteklemediğini doğrulayın. Makine yaşını ve bakım programlarını sorun; önleyici bakım planı olmadan 20 yıllık presler çalıştıran bir atölye tutarsız çevrim sürelerine ve boyutsal sapmaya yol açar.
Adım 4: Kalite Yönetim Sistemini Değerlendirin
Duvardaki sertifikanın ötesine geçerek gerçek kalite yönetim sistemini ayrıntılı inceleyin. Muayene planı şablonunun, gelen malzeme doğrulama prosedürünün ve proses içi izleme kayıtlarının birer kopyasını isteyin. Uygun olmayan malzemeyi nasıl ele aldıklarını ve düzeltici faaliyetleri ne kadar sürede tamamladıklarını sorun. Hurda oranını, ilk seferde başarı oranını ve zamanında teslimatı bir gösterge panelinden izleyen bir tedarikçinin, kâğıt kayıtlara güvenen bir firmaya göre tutarlı kaliteyi koruma olasılığı daha yüksektir.
Adım 5: Referansları ve Geçmiş Performansı Kontrol Edin
Sektörünüzden, benzer büyüklükte ve benzer parça karmaşıklığına sahip iki veya üç şirketi referans olarak isteyin. Onları arayın. Teslim süresi doğruluğunu, iletişim hızını ve tedarikçinin sorunları önceden bildirip bildirmediğini ya da gizleyip gizlemediğini sorun. Tıbbi cihaz muhafazaları üreten bir şirketten alınan güçlü bir referans, tedarikçinin web sitesindeki genel bir müşteri yorumundan çok daha değerlidir.
Adım 6: Numune İsteyin ve Değerlendirin
Seri üretim kalıbına karar vermeden önce prototip veya T0 numuneleri sipariş edin. Kritik ölçüleri CMM verileri ya da geçer/geçmez mastarları kullanarak kendiniz ölçün. Yüzey kalitesini, çapakları ve çökme izlerini çizimlerinizle karşılaştırın. Numune kalitesi, üretim kalitesinin en güvenilir tek göstergesidir.
Adım 7: İletişimi ve Yanıt Hızını Test Edin
Teknik bir soru gönderin; örneğin tolerans sorusu veya malzeme ikamesi talebi. Yanıt süresini, açıklığı ve teknik derinliği ölçün. 24 saat içinde ayrıntılı yanıt veren bir tedarikçiyle çalışmak, dört günde yalnızca “kontrol edeceğiz” diyen bir tedarikçiye göre daha kolaydır. Satış sürecindeki zayıf iletişim, sipariş verdikten sonra daha da kötüleşir.
Fabrika Deneyimi: Bir Saha Turu Neleri Gösterir? Potansiyel bir alt yükleniciye ön yeterlilik ziyareti sırasında malzeme silolarının etiketsiz olduğunu ve CMM cihazının kalibrasyon etiketinin 14 ay önce sona erdiğini fark ettim. İş birliğini reddettik. Üç ay sonra bu fabrika, malzeme kontaminasyonu nedeniyle yapılan geri çağırma sonucunda büyük bir otomotiv müşterisini kaybetti. 90 dakikalık bir saha turu, tedarikçinin gerçek kalite kültürü hakkında sertifikalarla dolu bir duvardan daha fazla bilgi verir.
Dikkat Edilmesi Gereken Uyarı İşaretleri
- Doğrulanabilir fiziksel adres yok – Posta kutusu veya konut adresi, fabrikadan ziyade bir ticaret şirketine işaret eder.
- Tesiste kalite laboratuvarı yok – Kumpas, CMM veya optik komparatörler olmadan tedarikçi parça kalitesini doğrulayamaz.
- Fabrika ziyaretlerini veya üçüncü taraf denetimlerini reddediyor – Erişimi engellemek için geçerli bir neden yoktur.
- Müşteri referansı yok – Köklü her enjeksiyon kalıplama firması, kendisi hakkında olumlu görüş bildirecek müşterilere sahiptir.
Tedarikçi Denetimi Hızlı Başvuru Kontrol Listesi
| Denetim Kalemi | Kontrol Edilecekler | Geçti / Kaldı |
|---|---|---|
| Sertifikalar | ISO 9001, IATF 16949, ISO 13485 (uygulanabildiği ölçüde); belgelendirme kuruluşundan doğrulayın | |
| Tesis Durumu | Temiz zemin, düzenli takım depolama, güvenlik işaretleri | |
| Ekipman | Pres tonajı, makine yaşı, bakım kaydı | |
| Kalite Laboratuvarı | CMM, kumpaslar, optik komparatör, ölçüm cihazı kalibrasyon kayıtları | |
| Malzeme Kontrolü | Etiketli silolar, analiz sertifikası, lot izlenebilirliği | |
| Proses Dokümantasyonu | Her proses için WI/SOP, kontrol planı, PFMEA | |
| Uygunsuzluk Yönetimi | CAPA kaydı, ayırma alanı, yeniden işleme prosedürü | |
| Referanslar | Görüşmeye istekli, sektörle ilgili 2–3 bağlantı |
Bu yedi adımlı değerlendirme süreci başlangıçta çaba gerektirir ancak ileride çok daha pahalı sorunları önler. Kapsamlı biçimde değerlendirilmiş bir tedarikçi uzun vadeli ortağa, değerlendirilmemiş bir tedarikçi ise sürekli bir soruna dönüşür.
ZetarMold'un ISO 9001 tesisinde 80 to 1,200 tons aralığında 45 enjeksiyon kalıplama makinesi çalışır. Tesis içi CMM laboratuvarımız her yeni programda ilk ürün muayenesi yapar ve üretim parçalarındaki ortalama ilk geçiş verimimiz 98.5% düzeyini aşar. Her potansiyel alıcıyı tesisimizi gezmeye davet ediyoruz; kurgulanmış turlar yok, tüm üretim alanına erişim var.
Dış Kaynak Kullanımında NDA ve Fikri Mülkiyet Koruması
CAD dosyalarınızı, kalıp tasarımlarınızı ve üretim bilgi birikiminizi denizaşırı bir tedarikçiyle paylaşmak, enjeksiyon kalıplama tedarikinin en riskli anlarından biridir. Sağlam bir enjeksiyon kalıplama NDA ve fikri mülkiyet koruma stratejisi olmadan, size ait tasarımlar haftalar içinde kopyalanabilir veya rakiplere satılabilir. Bu bölüm, hukuken uygulanabilir bir NDA’nın neleri içermesi gerektiğini, Çin’e özgü fikri mülkiyet ortamını ve alıcıları korumasız bırakan en yaygın hataları ele alır.

Her Enjeksiyon Kalıplama Gizlilik Sözleşmesinde Bulunması Gereken Altı Unsur
Belirsiz bir gizlilik taahhüdü yeterli değildir. NDA’nız şu altı bileşeni açıkça ele almalıdır:
- Gizli Bilgilerin Kapsamı. Nelerin kapsandığını kesin olarak tanımlayın: CAD dosyaları, kalıp tasarımları, malzeme formülasyonları, proses parametreleri ve fiyatlandırma. Tanım ne kadar belirsizse uygulanması da o kadar zordur.
- Süre. Gizlilik yükümlülüklerinin ne kadar süreceğini belirtin. Kalıpla ilgili NDA’larda iki ila beş yıl standarttır; ancak ticari sır korumasının süresi dolmamalıdır.
- Yargı Yetkisi ve Uygulanacak Hukuk. Hangi ülkenin hukukunun uygulanacağını ve hangi mahkemelerin yetkili olduğunu belirtin. Çin merkezli tedarikçiler için Çin hukuku ve Çin mahkemeleri esas alınmalıdır; yabancı mahkeme kararları Çin’de nadiren uygulanabilir.
- Hukuki Çözüm ve Ceza Maddesi. İhlal hâlinde götürü tazminat ekleyin. Önceden kararlaştırılmış bir ceza olmadan yıllarca dava yürütmek zorunda kalırsınız. Belirli bir parasal tutar (ör. ihlal başına 50.000 $) gerçek bir caydırıcılık sağlar.
- Fikri Mülkiyetin Tanımı. Patentleri, faydalı modelleri, endüstriyel tasarımları, telif haklarını ve ticari sırları açıkça listeleyin. Bu, tedarikçinin bir kategorinin kapsam dışında olduğunu iddia etmesini önler.
- Malzemelerin İadesi veya İmhası. Sözleşme sona erdiğinde tedarikçinin tüm dosyaları, kalıpları ve numuneleri iade etmesini ya da imha edildiklerini yazılı olarak teyit etmesini şart koşun.
Çin’e Özgü Fikri Mülkiyet Hususları
Çin’de ilk başvuru esaslı patent sistemi geçerlidir; buluşu kimin yaptığına bakılmaksızın ilk tescil ettiren kuruluş hakların sahibi olur. Korumasız tasarımları bir Çin fabrikasıyla paylaşırsanız, sizden önce çalışmanız için patent başvurusunda bulunabilirler.
- CNIPA Tasarım Patentleri. Herhangi bir CAD dosyasını paylaşmadan önce Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresine tasarım patenti başvurusu yapın. Çin’deki tasarım patentlerinin maliyeti 500–1.500 $ arasındadır ve CNIPA başvuru yönergelerine1 göre çoğu 6 ay içinde verilir.
- Faydalı Model Patentleri. İşlevsel yenilikler (benzersiz bir geçmeli bağlantı mekanizması veya yeni bir maça çekme sistemi) için faydalı model başvurusu yapın. Bunlar esastan incelenmediği için daha hızlı alınır ve savunma aracı olarak faydalıdır.
- Uygulama Gerçeği. Çin’de bir fikri mülkiyet davasını kazanmak mümkündür; ancak kararların uygulanması hâlâ tutarsızdır. Shenzhen, Şanghay ve Pekin’deki uzmanlaşmış fikri mülkiyet mahkemeleri yerel mahkemelerden daha güvenilirdir.
- Gümrüğe Kaydettirin. Ticari markalarınız veya patentleriniz Çin Gümrüğüne kaydedilmişse gümrük, ihlal oluşturan ihracat ürünlerine el koyabilir. Bu, az kullanılan fakat etkili bir yaptırım kanalıdır.
Tasarımlarınızı Açığa Çıkaran Yaygın NDA Hataları
- Fazla geniş veya fazla dar. “Tüm ticari bilgileri” kapsayan bir NDA fazla belirsizdir. Yalnızca adı belirtilen dosyaları kapsayan bir NDA ise türetilmiş tasarımları korumak için fazla dardır.
- Ceza maddesi yok. Götürü tazminat olmadan tedarikçinin riski, yıllar sonra mahkemenin belirleyeceği ve çoğu zaman önemsiz kalan bir tutarla sınırlıdır.
- Yanlış yargı yetkisi. Çinli bir tedarikçi için ABD mahkemelerini yetkili kılmak uygulamada işe yaramaz; Çin mahkemeleri yabancı hukuk mahkemesi kararlarının çoğunu uygulamaz.
- İki dilli sürüm eksik. Çin mahkemeleri Çince belgeler ister. NDA’nız iki dilli olmalı ve uyuşmazlık hâlinde Çince sürümün esas alınacağını belirten bir madde içermelidir.
Pratik Öneriler
- Paylaşmadan önce tescil ettirin. Herhangi bir tedarikçiye CAD dosyalarını göndermeden önce Çin’de üretmeyi planladığınız her ürün için CNIPA tasarım patenti başvurusu yapın.
- Kalıp tasarımları için emanet hizmeti kullanın. Ayrıntılı kalıp tasarımlarını güvenli bir emanet hizmetine bırakın. Tedarikçiye tüm mühendislik paketi değil, yalnızca üretim için gerekenler verilir.
- Paylaşılan tüm dosyaları damgalayın. Her çizime ve CAD dışa aktarımına “GİZLİ — [Company] mülkiyetindedir — [Date] tarihli NDA kapsamında paylaşılmıştır” şeklinde görünür bir filigran ekleyin.
- Koruma katmanları oluşturun. Tek başına bir NDA yeterli değildir. Derinlemesine savunma için bunu tescilli fikri mülkiyet, sözleşme maddeleri ve operasyonel kontrollerle (damgalama, emanet hizmeti, bilgilerin bölümlere ayrılarak paylaşılması) birleştirin.
Enjeksiyon kalıplamada NDA ve fikrî mülkiyet koruması tek bir belge değil; hukuki, prosedürel ve teknik güvenceler sistemidir. Patent başvurusu yapmanın ve doğru iki dilli bir NDA hazırlamanın maliyeti, ürününüzün hiç sözleşme yapmadığınız bir fabrika tarafından satıldığını fark etmenin yanında önemsizdir.
Ödeme Koşulları ve Kalıp Mülkiyeti Anlaşmaları
Fabrika Deneyimi: $47,000 Değerindeki Kalıp Anlaşmazlığı Bir keresinde, önceki tedarikçisi $47,000 değerindeki kalıpları serbest bırakmayı reddeden bir alıcıdan kalıp transfer talebi aldık; çünkü ilk satın alma siparişinde kalıp mülkiyeti hakkında hiçbir hüküm yoktu. Alıcı dokuz ay arabuluculukla uğraştı. Bu vakaya tanık olduğumuzdan beri imzaladığımız her kalıp sözleşmesine hukuki mülkiyeti, depolama yerini, transfer süresini ve 30 gün önceden bildirimle kalıpları geri alma hakkını belirten bir kalıp mülkiyeti eki proaktif olarak koyuyoruz.
Para ve mülkiyet, alıcı-tedarikçi ilişkilerini herhangi bir kalite sorunundan daha fazla bozan iki fay hattıdır. Ödeme yapısını yanlış kurarsanız nakit akışı projenizi boğar. Kalıp mülkiyetini belirsiz bırakırsanız bir anlaşmazlık aylarca kendi takımınıza erişmenizi engelleyebilir. Bu bölüm, çoğu enjeksiyon kalıplamacının fiilen kabul ettiği ödeme planlarını ve kalıplarınızı kesin biçimde sizin elinizde tutan sözleşme hükümlerini ele alır.
Enjeksiyon Kalıplamada Yaygın Ödeme Yapıları
-
30/30/40 — Dengeli Varsayılan. Hammadde tedarikini karşılamak için %30 peşin, T1 numunesi onaylandıktan sonra %30 ve üretim sevkiyatından önce %40 ödeyin. Yeni ilişkilerde en yaygın kabul gören yapı budur; riski eşit böler ve her kilometre taşında iki tarafa da pazarlık gücü verir.
-
50/50 — Peşin Ağırlıklı. Yarısı üretim başlamadan önce, diğer yarısı tamamlandığında ödenir. Büyük kalıp projelerinde yaygındır. Bazı tedarikçiler ödemeyi daha hızlı tahsil etme karşılığında %2–5 indirim sunar.
-
Akreditif (L/C). Yalnızca belgeler sevkiyatı veya kilometre taşının tamamlandığını kanıtladığında serbest bırakılan, banka garantili ödemedir. Daha önce çalışılmamış denizaşırı tedarikçilerle 50.000 $ üzerindeki siparişlerde standarttır. Akreditif düzenlemeleri2 için banka ücretleri genellikle işlem değerinin %0,5–1,5’i kadardır.
-
Üretim Siparişlerinde Net 30/60. Kalıp bedeli ödendikten ve ilişki olgunlaştıktan sonra kullanılabilir. Tedarikçilerin bu koşulları sunması için en az üç zamanında ödeme döngüsünü tamamlamanız beklenir.
“CAD dosyalarını paylaşmadan önce CNIPA tasarım patentlerini tescil ettirmek, Çin'de anlamlı ve uygulanabilir koruma sağlar.”True
Çin'in ilk başvuranın hak sahibi olduğu patent sistemi, siz daha önce başvuru yapmadıysanız tedarikçi dâhil herhangi birinin tasarımınızı sizden önce tescil ettirebilmesi anlamına gelir. CNIPA tasarım patentlerinin maliyeti $500–$1,500'dir, genellikle 6 ay içinde verilir ve Çin'in Shenzhen, Şanghay ve Pekin'deki uzmanlaşmış fikrî mülkiyet mahkemeleri aracılığıyla uygulanabilir bir hukuki dayanak sağlar.
“Bir kalıbın bedelini tamamen ödemek, başka belge gerekmeksizin yasal mülkiyeti otomatik olarak alıcıya devreder.”False
Tek başına ödeme, kalıp mülkiyetini tesis etmez. Yasal mülkiyeti, devir haklarını ve kalıbın seri numarasını belirten yazılı sözleşme hükümleri olmadan, özellikle tedarikçiler fiyat anlaşmazlıklarında kalıpları koz olarak tuttuğunda düzenli olarak ihtilaflar çıkar. Kalıp mülkiyeti açıkça belgelenmeli; ilgili takım numarası, göz sayısı ve fiziksel konumuyla tanımlanmalıdır.
Kalıp Mülkiyeti: Önemli Maddeler
Kalıp, her enjeksiyon kalıplama projesindeki en pahalı tek varlıktır. Orta karmaşıklıktaki bir parçanın üretim kalıbı $15,000–$80,000 tutabilir. Mülkiyet koşulları satın alma sözleşmenizde açıkça belirtilmelidir. Her kalıp mülkiyeti sözleşmesi şunları ele almalıdır:
- Hukuki Mülkiyet. Son ödeme yapıldığında kalıbın alıcıya ait olduğunu açık ve kesin biçimde belirtin. Sözleşmeye kalıp numarasını, göz sayısını ve fiziksel ölçüleri ekleyin.
- Depolama ve Bakım Sorumluluğu. Kalıbı kimin, hangi koşullarda depolayacağını ve rutin bakımın ücretini kimin ödeyeceğini tanımlayın. Belirlenen maliyet eşiğini aşan bakımlardan önce tedarikçinin sizi bilgilendirmesini şart koşun; 500 $ yaygın bir sınırdır.
- Devir Hakları. Kalıbı başka bir tedarikçiye taşıma konusunda açık bir hakkınız olmalı; bildirim süresi (genellikle 30–60 gün) ve azami idari ücret tanımlanmalıdır. Bazı sözleşmeler, tedarikçilerin misilleme amacıyla devir maliyetlerini şişirmesini önlemek için bu ücreti 500–1.000 $ ile sınırlar.
- Değişiklik Hakları. Tedarikçinin alıcının yazılı onayı olmadan kalıpta değişiklik yapıp yapamayacağını belirtin. Yolluk konumlarını ayarlamak veya yüzeyleri parlatmak gibi küçük değişiklikler bile parça ölçülerini etkileyebilir.
Uyuşmazlık Senaryoları ve Hazırlık Yöntemleri
- Tedarikçi Kalıbı Rehin Tutuyor. Sözleşmeniz bir tahkim maddesi (Çin merkezli tedarikçiler için ICC veya CIETAC) ve kalıbın serbest bırakılmasının ihtilaflı faturalara bağlı olamayacağını belirten özel bir hüküm içermelidir.
- Tedarikçinin İflası. Kalıplarınızı genel bir satın alma siparişinin içine gömmek yerine ayrı bir yazılı sözleşmede alıcıya ait varlıklar olarak kaydedin. Çin’de yerel Sanayi ve Ticaret İdaresine teminat hakkı kaydı yaptırmak, size öncelikli alacak statüsü sağlayabilir.
- Mülkiyeti Etkileyen Kalite Uyuşmazlıkları. Kalıp sözleşmesinde kabul ölçütlerini tanımlayın; kararlaştırılan toleransları karşılayan T1 numuneleri, sonraki proses sorunlarından bağımsız olarak başarılı teslimat sayılır.
Kalıp Sigortası ve Sorumluluk
Tedarikçinizden kalıp hasar sigortası yaptırmasını isteyin veya uzman bir üretim sigortacısı aracılığıyla kendiniz yaptırın. Standart teminat; yangın, sel, taşıma sırasında kazara hasar ve depolama sırasında hasarı kapsamalıdır. Poliçenin kalıbın amortismana tabi değerini değil, tam yenileme maliyetini karşıladığını doğrulayın; kâğıt üzerinde $10,000’a amorti edilmiş $40,000’lık bir kalıbı yenilemek yine $40,000 tutar. Tedarikçi ihmalinden kaynaklanan kalıp hasarı ile normal aşınmaya ilişkin sorumluluğu netleştirin.
Ödeme koşulları ve kalıp mülkiyeti, anlaşma tamamlandıktan sonra e-postayla müzakere edilecek ikincil konular değildir. Parça toleransları ve malzeme seçimine gösterdiğiniz dikkati hak eden temel ticari koşullardır.
Kalıp Fabrikaları için Kalite Denetim Kontrol Listesi
Bir kalıp fabrikasını bizzat ziyaret etmek, tedarikçinin tutarlı ve hatasız parçalar üretebildiğini doğrulamanın en güvenilir yollarından biridir. Ancak yapılandırılmış bir kontrol listesi olmadan deneyimli bir alıcı bile kritik eksikleri gözden kaçırabilir. Bu enjeksiyon kalıbı fabrikası kalite denetimi kontrol listesi, tesiste incelemeniz gereken yedi denetim noktasını, doğrulamanız gereken ekipmanı ve gözden geçirmeniz gereken belgeleri, ayrıca seyahatin mümkün olmadığı durumlarda uygulanabilecek pratik alternatifleri kapsar.

Yerinde Denetim: 7 Kritik Kontrol Noktası
- Gelen Malzeme Kontrolü — Ham reçine ve metal stoklarının teslim alındığında incelendiğini doğrulayın. Malzeme sertifikalarını, lot takip etiketlerini ve uygun olmayan malzemeyi reddetmeye yönelik tanımlı prosedürü kontrol edin. Fabrika, her reçine partisini tedarikçisine ve varış tarihine kadar izleyebilmelidir.
- Kalıp Bakım Programı — Kalıp bakım kaydını görmek isteyin. İyi yönetilen bir işletme her temizlik, bileşen değişimi ve yüzey yenileme işlemini tarih ve çevrim sayısıyla belgeler. İhmal edilen kalıplar zamanla çapak, çökme izleri ve ölçüsel sapma üretir.
- Proses Kontrolü — Fabrikanın eriyik sıcaklığı, enjeksiyon basıncı, tutma süresi ve soğutma süresi gibi kritik proses parametrelerini kaydedip sabitlediğini kontrol edin. Modern makineler her atışın verilerini saklar; eski ekipmanlarda ise en azından her iş için belgelenmiş ayar föyleri kullanılmalıdır.
- Ölçüm ve Muayene — Kalite laboratuvarını gezin ve ölçü kontrollerinin tolerans gereksinimlerinize uygun sıklıkta yapıldığını doğrulayın. İlk parça, proses içi ve son muayene aşamalarının tümü muayene planında tanımlanmış olmalıdır.
Tesisimizi denetlerken canlı izlenebilirlik gösterimimizi istemenizi öneririz: üretim alanındaki herhangi bir bitmiş parçayı seçin; 2 dakika içinde reçine partisine, makine numarasına, kalıp revizyonuna ve operatöre kadar izleyelim — hiçbir sertifikanın yerini alamayacağı gerçek dünya testi.
- Dokümantasyon Sistemi — Fabrikanın kalite kayıtlarını nasıl sakladığını inceleyin. SOP’lar sürüm kontrolüne tabi mi? Mühendislik değişiklik emirleri izleniyor mu? Dijital bir QMS, olgunluğun güçlü bir göstergesidir.
- İzlenebilirlik — Rastgele bitmiş bir parça seçin ve kalite ekibinden parçayı reçine lotuna, kalıp revizyonuna, makine numarasına ve operatöre kadar izlemesini isteyin. Bunu dakikalar içinde yapabiliyorlarsa izlenebilirlik proseslerine gerçekten yerleşmiştir.
- Düzeltici ve Önleyici Faaliyet (CAPA) — Yakın tarihli bir CAPA örneği isteyin. Yetkin bir fabrika kök neden analizini, çevreleme faaliyetini, kalıcı çözümü ve doğrulama adımını size açıklayabilir.
Mutlaka Doğrulanması Gereken Ekipman Listesi
Bir kalıp fabrikasının ölçüm kabiliyeti, güvenilir biçimde koruyabileceği en dar toleransları doğrudan belirler. Laboratuvar turunda aşağıdaki cihazların bulunduğunu, kalibre edildiğini ve etkin biçimde kullanıldığını doğrulayın:
- Koordinat Ölçüm Makinesi (CMM) — Karmaşık 3B geometriler ve GD&T belirtimleri için gereklidir. 3 mikron altı tekrarlanabilirliğe sahip köprü tipi bir CMM sektör ölçütüdür.
- Optik Komparatör / Profil Projektörü — 2B kontur kontrolleri, diş profilleri ve mekanik olarak problanması zor küçük özellikler için kullanışlıdır.
- Sertlik Ölçüm Cihazı — Isıl işlemden sonra kalıp çeliğinin sertliğini doğrulamak için gereklidir. Hem Rockwell hem de Vickers ölçekleri bulunmalıdır.
- Nem Analizörü — Naylon, polikarbonat ve PBT gibi higroskopik reçineler kalıplamadan önce kurutulmalıdır. Nem analizörü, kurutucunun performansının reçine üreticisinin şartnamesini karşıladığını doğrular.
Talep Edilecek Belge Gereklilikleri
- PPAP (Üretim Parçası Onay Prosesi) — Yeni kalıplar için genellikle Seviye 3 uygulanır; ölçü sonuçlarını, malzeme sertifikalarını, proses akışını ve yeterlilik çalışmalarını tek pakette birleştirir.
- FAI (İlk Parça Muayene Raporu) — Her belirtim için ölçülen değerlerin yer aldığı balonlanmış bir çizimdir. Bu sizin referansınızdır; sonraki her lot bununla karşılaştırılmalıdır.
- Kontrol Planı — Her proses adımını özellikleri, şartnameleri, ölçüm yöntemi, numune büyüklüğü ve sıklığıyla eşleştirir.
- Proses Akış Şeması — Hammadde kabulünden sevkiyata kadar görsel bir haritadır. Bunu üretim sahasında gerçekten gördüklerinizle karşılaştırın.
Uzaktan Denetim Alternatifleri
Uluslararası seyahat pratik olmadığında bile fabrikayı ziyaret etmeden anlamlı kalite verileri toplayabilirsiniz:
- Canlı Video Turu — Bir görüntülü görüşme planlayın ve fabrikadan her kontrol noktasını gerçek zamanlı olarak gezdirmesini isteyin. Çalışan makineleri, kalite laboratuvarını ve yakın tarihli bir CAPA dosyasını görmeyi talep edin. Önceden kaydedilmiş videolar ilk eleme için kabul edilebilir, ancak canlı gezinin yerini almamalıdır.
- Numune Değerlendirmesi — Ücretli numune veya pilot üretim sipariş edin; kendi tesisinizde ya da bağımsız bir laboratuvar aracılığıyla ölçüsel, görsel ve işlevsel testler yapın.
- Üçüncü Taraf Muayenesi — Denetimi sizin adınıza yürütmesi için SGS, Bureau Veritas veya QIMA ile çalışın. Standartlaştırılmış kontrol listelerini izler ve fotoğraflı kanıt sunarlar. Üçüncü taraf kalite denetimleri3 kullanarak ilk kez denizaşırı tedarik yapan alıcılar için bu, çoğu zaman en uygun maliyetli seçenektir.
Seçtiğiniz yöntem ne olursa olsun bulgularınızı resmî bir denetim raporunda belgeleyin ve tedarikçiyle paylaşın. Şeffaf bir denetim iki tarafta da güven oluşturur ve sürekli iyileştirme için ölçülebilir bir temel yaratır.
Enjeksiyon Kalıplama için B2B Tedarik Platformları
B2B tedarik platformları alıcıları birkaç dakika içinde binlerce kalıp atölyesiyle buluşturur; ancak yanlış platform veya yanlış filtreler aylarca zaman kaybettirebilir. Bu bölüm en büyük beş platformu karşılaştırır ve bunların nihai yanıt olarak değil, başlangıç noktası olarak nasıl kullanılacağını açıklar.

Büyük Beşli: Platform Karşılaştırması
| Platform Sistemi | İçin En İyisi | Tedarikçi Havuzu | Doğrulama Düzeyi | Temel Zayıflık |
|---|---|---|---|---|
| Alibaba | Yüksek hacimli, bütçeye duyarlı parçalar | 200K+ üretici | Doğrulanmış Tedarikçi / Ticaret Güvencesi | Altın statü kazanılmaz, satın alınır |
| Çin'de Üretilmiştir | Orta sınıf takım, daha hızlı teklif | 50K+ tedarikçi | Denetlenmiş tedarikçi programı | Daha sınırlı İngilizce desteği |
| Global Sources platformu | Elektronik ve tüketim malları | 30K+ doğrulanmış katılımcı | Yerinde doğrulama | Daha yüksek MOQ'lar, daha az özel kalıplama |
| ±0.05 – ±0.10 mm | ABD / Kuzey Amerika iç pazarı | 500.000'den fazla sanayi şirketi | Kendiliğinden beyan edilen sertifikalar | Sınırlı açık deniz seçenekleri |
| Kompass | Avrupa ve küresel ölçekli işletme | 10M+ şirket profili | Şirket tescil kontrolü | İnce cidarlı enjeksiyon kalıplama uzmanlığı |
Her Platform Gerçekte Ne Sunar?
Alibaba arama hacminde liderdir ve en geniş enjeksiyon kalıplama fabrikası havuzunu sunar. Trade Assurance programı sipariş uyuşmazlıklarını kapsar, yerleşik mesajlaşma sistemi ise RFQ süreçlerini hızlandırır. Ancak Gold Supplier statüsü ücretli bir aboneliktir; şirketin var olduğunu doğrular, kaliteli teslimat yaptığını değil. Kalıp harcamasına karar vermeden önce bilgileri mutlaka fabrika denetimleriyle karşılaştırın.
Made-in-China, orta hacimli kalıp işlerinde rekabet etmeye istekli fabrikalara daha çok yönelir. Platform daha az ciddi olmayan alıcı çektiği için özel kalıp projelerinde yanıt oranları Alibaba’dan yüksek olma eğilimindedir. Audited Supplier rozeti üçüncü taraf tesis ziyareti gerektirir; bu da temel doğrulamadan daha anlamlıdır.
ZetarMold, hem Alibaba hem de Made-in-China'da doğrulanmış tedarikçi profilleri bulundurur. Alibaba'da Trade Assurance sahibi Gold Supplier ve Made-in-China'da Audited Supplier statüsündeyiz — ikisi de üçüncü taraf saha ziyaretleriyle doğrulanmıştır. ISO 9001 sertifika numaramız ve kayıt kuruluşu iletişim bilgileri talep üzerine sunulur.
Global Sources bir ticaret fuarı dizini olarak ortaya çıkmıştır ve fiziksel fuarlarla bağını hâlâ korur. Enjeksiyon kalıplamada, parçalarınız elektronik muhafazalar veya tüketici ürünü kasalarıyla örtüştüğünde en iyi sonucu verir.
ThomasNet, ABD ve Kanada içinde tedarik için başvurulan temel dizindir. Teslim süresi, fikri mülkiyet güvenliği veya ITAR uyumluluğu birim fiyattan daha önemliyse buradan başlayın. Karşılığı şudur: Yerli kalıp üreticileri kalıplar için Çin fiyatlarının 2–4 katını talep eder.
Kompass, Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarındaki kurumsal yapıları haritalamada öne çıkar. NDA imzalamadan önce ana şirketleri ve bağlı ortaklıkları belirlemek ya da farklı adlarla faaliyet gösteren ikinci kaynak fabrikaları bulmak için kullanın.
Altın Tedarikçi Neden İyi Tedarikçi Değildir
Her platform görünürlüğü paraya dönüştürür. Daha fazla ödeme yapan tedarikçiler, gerçek üretim kabiliyetlerinden bağımsız olarak arama sonuçlarında daha üstte görünür. Etkili filtreleme için:
- Yanıt hızını değil, kalitesini değerlendirin. Kalıp çıkış açıları, yolluk konumları veya malzeme sertifikaları hakkında açıklayıcı sorular soran bir tedarikçi, iki saat içinde şüpheli derecede düşük fiyat veren birinden daha değerlidir.
- Proses föyü isteyin. Gerçek kalıp atölyeleri ekipman listelerini (tonaj, CNC markası, EDM türü) açıklayabilir ve stok görseller yerine yakın zamanda ürettikleri kalıpların fotoğraflarını sunabilir.
- Sertifikaları bağımsız olarak doğrulayın. ISO 9001 veya IATF 16949 sertifika numaralarını isteyin ve düzenleyen belgelendirme kuruluşunun internet sitesinden kontrol edin. Düşük maliyetli platformlarda sahte sertifikalar yaygındır.
- Önce numune kalıp veya pilot üretim sipariş edin. 3.000 $ değerindeki bir pilot kalıp, kapasite hakkında 100.000 $ değerindeki bir RFQ yanıtından daha fazla bilgi verir.
Platformların Ötesinde: Tamamlayıcı Tedarik Kanalları
- Ticaret fuarları — Chinaplas (Şanghay), NPE (Orlando) ve Fakuma (Almanya), fabrika sahipleriyle tanışmanıza, numune parçaları incelemenize ve yüz yüze pazarlık yapmanıza olanak tanır.
- Sektör referansları — Kalıp atölyesi önerileri için malzeme tedarikçinize (ör. Dow, SABIC) danışın. Reçine distribütörleri hangi fabrikaların tutarlı prosesler yürüttüğünü bilir.
- LinkedIn ve sektör forumları — LinkedIn’deki kalıp üretimi toplulukları ve uzman forumlar, sizi bizzat çalıştıkları atölyeleri önerebilecek mühendislerle buluşturur.
Pratik İş Akışı
B2B platformlarını nihai seçim için değil, keşif için kullanın. En az iki platformdan 8–10 tedarikçiyi kısa listeye alın, aynı RFQ’ları gönderin, ilk yanıtların kalitesini karşılaştırın ve ardından fabrika denetimleri için 3 finaliste inin. Bu aşamalı yaklaşım, en yaygın tedarik hatasını önler: kalıp bütçesini ilk yanıt veren tedarikçiye bağlamak.
Sektöre Özel Tedarik Gereksinimleri
Tüm enjeksiyon kalıplama tedarikçileri aynı değildir. Tüketici ürünü kasalarında başarılı olan bir fabrika, düzenlemeye tabi sektörlerin gerektirdiği temiz oda altyapısından veya sertifikasyon derinliğinden yoksun olabilir. Tedarikçileri kısa listeye almadan önce sektöre özgü enjeksiyon kalıplama gereksinimlerini anlamak, aylar süren yeniden yeterlilik çalışmalarını ve maliyetli uyumluluk açıklarını önler.
Bir Bakışta Gereksinimler
| Endüstri | Temel Standartlar | Tipik Malzemeler | Tolerans Aralığı | Denetim Odağı |
|---|---|---|---|---|
| Otomotiv | IATF 16949, PPAP, APQP | PA6/66, PBT, POM, TPE | ±0.05 – ±0.10 mm | — 2026 itibarıyla, Çin'den gelen birçok plastik ürün, standart HTS oranının üzerine ek olarak % ek gümrük vergisi taşımaktadır. |
| Tıbbi | ISO 13485, FDA 21 CFR 820, USP Sınıf VI | PEEK, PC, LSR, PP, ABS-Med sınıfları | ±0.02 – ±0.08 mm | Temiz oda (ISO 7/8), doğrulama (IQ/OQ/PQ), biyolojik yük kontrolü, DHR |
| Elektronik | UL 94, RoHS, REACH, IPC standartları | PBT, LCP, PPS, PC/ABS | ±0.03 – ±0.10 mm | Yanıcılık testleri, RoHS beyanları, CTI iz takibi, ESD kontrolleri |
| Tüketici ürünleri | ISO 9001, CPSIA, CA Önerisi 65 | ABS, PP, HIPS, TPU, PC | ±0.10 – ±0.25 mm | Kozmetik muayene, teslim süresi güvenilirliği, maliyet kontrolü, düzenleyici beyanlar |
| Havacılık ve Uzay | AS9100, NADCAP, ASTM standartları | PEEK, PEI (Ultem), PPSU, PTFE | ±0.01 – ±0.05 mm | İlk numune kontrolü (AS9102), malzeme sertifikası izlenebilirliği, NADCAP akreditasyonu |

Otomotiv: IATF 16949 ve PPAP Disiplini
Otomotiv OEM’leri, IATF 16949’u pazarlık konusu olmayan bir temel koşul olarak ister. Tedarikçiler seri üretimden önce boyutsal raporlar, malzeme sertifikaları ve yeterlilik çalışmaları (kritik ölçüler için Cpk ≥ 1.67) sunarak PPAP ve APQP yetkinliğini göstermelidir. Malzeme seçiminde mühendislik termoplastikleri tercih edilir: yapısal braketler için cam elyaf takviyeli PA6, geçmeli bağlantılar için POM, contalar için TPE üst kalıplar. Tam parti izlenebilirliği ve tam sıralı teslimat kapasitesi de aynı derecede önemlidir.
Medikal: ISO 13485 ve FDA Uyumluluğu
Tıbbi cihaz kalıplama, genel amaçlı fabrikaların çoğunu eler. ISO 13485 asgari giriş şartıdır; ABD pazarı için FDA 21 CFR Part 820 uyumluluğu da zorunludur. Bu; doğrulanmış prosesler, Cihaz Geçmiş Kayıtları (DHR) ve belgelenmiş düzeltici faaliyet prosedürleri anlamına gelir. İnvaziv bileşenler için temiz oda kalıplama (ISO Sınıf 7 veya 8) gerekir ve malzemeler USP Sınıf VI ya da ISO 10993 biyouyumluluk standartlarını karşılamalıdır. Proses validasyonu (IQ/OQ/PQ) genellikle 4–12 hafta sürer ve her önemli değişiklikte tekrarlanmalıdır. Tıbbi yeterlilik standartları4 uyarınca FDA uyumlu proses validasyonu sürelerinin tüketici projelerinden 2–3 kat uzun olmasını bekleyin.
Elektronik: Yanıcılık ve Çevresel Uyum
Elektronik muhafazalar ve konnektörler, UL 94 yanıcılık sınıflarının (V-0 ila V-2) yanı sıra RoHS ve REACH madde kısıtlamalarını gerektirir. LCP ve PPS gibi yüksek performanslı malzemeler, yüksek sıcaklık lehimleme direncine sahip dar toleranslı konnektörlerde tercih edilir. Tedarikçiler reçine lotu başına güncel RoHS beyanları tutmalı ve kalıplama alanında belgelenmiş CTI izleme ve ESD kontrollerine sahip olmalıdır.
Tüketici Ürünleri: Hız ve Maliyet Optimizasyonu
Tüketici ürünleri tedarikinde maliyet verimliliği, kısa teslim süreleri ve yüzey kalitesi önceliklidir. ISO 9001 sağlam bir temel sağlar; ancak asıl fark yaratan unsur, kozmetik kalitede tutarlılığa sahip verimli çok gözlü üretimdir. Mevzuat odağı CPSIA (çocuk ürünleri) ve California Prop 65 gibi eyalet düzeyindeki kısıtlamalardır. Toleranslar beş dikey sektör içinde en geniş olanlardır; ancak kozmetik standartlar — A Sınıfı yüzeyler, sıfır çökme izi ve partiler arası renk tutarlılığı — çoğu zaman en katı gerekliliklerdir.
Havacılık ve Uzay: AS9100 ve NADCAP Titizliği
Havacılık, en yüksek giriş engelini temsil eder. AS9100 sertifikası gerekir ve özel proseslerin NADCAP akreditasyonuna sahip olması gerekir. İlk parça denetimi; tam boyutsal, malzeme ve proses doğrulamasıyla AS9102’yi izler. Alev, duman ve toksisite (FST) gereksinimleri nedeniyle yüksek performanslı polimerler (PEEK, Ultem, PPSU) baskındır. Toleranslar tüm sektörler arasında en dar olanıdır ve tam malzeme partisi izlenebilirliği uçak programının ömrü boyunca korunmalıdır.
Sektörler Arası Tedarikçi Stratejisi
Ürününüz birden fazla dikey pazarı kapsadığında — örneğin elektronik alt montajlara sahip bir tıbbi cihaz — stratejik bir seçimle karşılaşırsınız: tek kaynaklı tedarikçi veya uzmanlaşmış çok tedarikçili ağ.
- Tek kaynak avantajları: birleştirilmiş program yönetimi, birleşik kalite sistemi ve hacim avantajıyla daha düşük kalıp maliyetleri. Tek bir tedarikçi ilgili tüm standartlarda sertifikalara sahipse en uygunudur.
- Çoklu tedarikçi avantajları: Her ortak kendi sektörüne özel yapılandırılmıştır; bu da daha derin uyumluluk ve risk çeşitlendirmesi sağlar.
Çoğu OEM için hibrit yaklaşım kazanır: en katı gerekliliğinizi karşılayan bir ana tedarikçiyi onaylayın, ardından tedarik zinciri dayanıklılığı için bir veya iki yedek tedarikçiyi doğrulayın. Yeterlilik takvimlerini ürün kilometre taşlarıyla uyumlu hale getirin — denetimler, numune sunumları ve doğrulamalar otomotiv veya tıbbi ürün tedarik sürecine 8–16 hafta ekleyebilir.
Toplam Sahip Olma Maliyeti Hesaplayıcısı
Çoğu tedarik ekibi teklifleri yalnızca parça fiyatına göre karşılaştırır. Bu rakam belirleyici görünür; ta ki navlun, tarifeler, kalite hataları ve mühendislerinizin 12 saatlik zaman farkını aşmak için harcadığı süre eklene kadar. Enjeksiyon kalıplamanın toplam sahip olma maliyeti (TCO), tedarikçi seçiminizin ardındaki gerçek ekonomiyi ortaya koyar.

Yedi Maliyet Kalemi
Her enjeksiyon kalıplama programı yedi kategoriye ayrılan maliyetler taşır. Tek bir kategorinin bile atlanması karşılaştırmanızı bozar.
- Kalıp — kalıp tasarımı, işleme, numune alma ve değişiklikler. Çin’de Sınıf 101 bir kalıp 12.000–25.000 $ fiyatla listelenebilir; aynı özellikteki kalıp yurt içinde 30.000–55.000 $ tutar.
- Parça Başına Fiyat — teklif edilen birim maliyete dâhil edilen malzeme, makine süresi, işçilik ve genel giderler.
- Sevkiyat ve Navlun — deniz, hava veya kara lojistiğinin yanı sıra sigorta ve gümrük müşavirliği. Shenzhen’den Chicago’ya 10.000 parçalık bir sevkiyat deniz yoluyla birim başına yaklaşık 0,35–0,80 $ ekler; hava kargo bunu üç katına çıkarır.
- Tarifeler ve Vergiler — 2026 itibarıyla Çin’den gelen birçok plastik ürün, Bölüm 301 kuralları5 uyarınca standart HTS oranına ek olarak %25 vergiye tabidir. Bu tek başına parça fiyatındaki %30 avantajı ortadan kaldırabilir.
- Kalite Maliyetleri — retler, ayıklama, yeniden işleme, garanti talepleri ve düzeltici faaliyetleri yönetme işçiliği. Sektör verileri, denizaşırı programlarda hurda ve yeniden işlemenin üretim değerinin %2–5’i, iyi yönetilen yerli üretimlerde ise %1’in altında olduğunu gösterir.
- Stok Bulundurma Maliyeti — daha büyük parti büyüklükleri ve daha uzun teslim süreleri, daha fazla güvenlik stoku demektir. Yıllık %15 bulundurma oranıyla 40.000 $ değerinde tampon stok tutmak yılda 6.000 $ maliyet oluşturur.
- İletişim Yükü — açıklamalar, uygunsuz saatlerde yapılan görüntülü görüşmeler ve şartname yanlış anlaşılmalarından doğan yeniden işleme döngüleri için harcanan mühendislik süresi. Çoğu ekip bunu yarı yarıya eksik tahmin eder.
Basit Bir TCO Formülü
Başlamak için karmaşık bir elektronik tabloya ihtiyacınız yoktur. Gerçek rakamlarınızı bu çerçeveye yerleştirin:
TCO Formülü: TCO = Kalıp + (Parça Başına Maliyet × Hacim × Yıl) + (Navlun × Sevkiyat × Yıl) + (Tarife % × Beyan Edilen Değer) + Kalite Hurdası + Stok Bulundurma + İletişim Saati × Ücret
Temel çıkarım hassasiyet değil, eksiksizliktir. Yedi maliyet kaleminin tamamını içeren kaba bir tahmin bile yalnızca birim fiyat üzerinden yapılan teklif karşılaştırmasından daha doğru bir tablo sunar.
Örnek: Yılda 10K Parça, Çin ve ABD Karşılaştırması, 3 Yıllık Dönem
150 g atış ağırlığına sahip, Class 102 kalıplı, üç yıl boyunca yılda 10,000 adet üretilecek orta karmaşıklıkta bir ABS muhafazayı ele alalım:
| Maliyet Kalemi | Çinli Tedarikçi | ABD Tedarikçisi |
|---|---|---|
| reçine özellikleri | $18,000 | $42,000 |
| Parça Başına (× 30,000) | $0.90 × 30K = $27,000 | $1.60 × 30K = $48,000 |
| Navlun (30 sevkiyat) | $4,500 | $1,800 |
| Gümrük tarifeleri (parçalarda %25) | $6,750 | $0 |
| Kalite Firesi (%3'e karşı %0.5) | $2,700 | $450 |
| Stok taşıma maliyeti (3 yıl) | $5,400 | $1,200 |
| İletişim Ek Yükü | $4,500 | $900 |
| 3 Yıllık TCO | $69,850 | $95,350 |
Bu senaryoda Çin’den tedarik yaklaşık 27% tasarruf sağlar. Ancak tek bir değişkeni değiştirin — tarifeleri artırın, iletişim saatlerini ikiye katlayın veya tek bir acil hava sevkiyatı ekleyin — fark hızla daralır.
Çoğu Ekibin Gözden Kaçırdığı Gizli Maliyetler
- Kalıp Bakımı — Sınıf 102 bir kalıbın her 100.000–150.000 çevrimde yüzeyinin yenilenmesi gerekir. Her bakım işlemi için duruş süresine ek olarak 1.500–3.000 $ bütçe ayırın.
- Tasarım İterasyonu — ilk parça revizyonları denizaşırı üretimde ortalama 1,5 tur, yerli üretimde ise 0,7 tur sürer. Her tur 500–2.000 $ mühendislik süresi ve iki ila dört hafta gecikme ekler.
- Denetim Seyahati — Çin’deki bir fabrikaya yerinde ziyaret; uçuş, otel ve zaman dâhil 3.000–6.000 $ tutar. Kritik programlarda yılda iki ziyaret standarttır.
- Kur Riski — USD/CNY kurundaki %5’lik değişim, 200.000 $ değerindeki bir programın bir yıllık tasarrufunu silebilir. Sözleşmeniz döviz kurunu sabitlemiyorsa ±%5 duyarlılık bandını modelleyin.
Yakın Ülkeden veya Yerli Tedarik Ne Zaman Seçilmeli?
TCO karşılaştırmanız denizaşırı seçeneklerle yerel veya yakın bölgedeki seçenekler arasında %15’ten az fark gösteriyorsa daha yakın kaynağı seçin. %15’in altındaki tasarruf marjı tek bir kalite olayı, tarife değişikliği veya takvim gecikmesiyle kolayca ortadan kalkar. Yakındaki bir tedarikçinin daha kısa termin süreleri, daha kolay iletişimi ve daha düşük stok riski, her yeniden siparişte katlanan bir değer sağlar.
Yukarıdaki formülü kendi rakamlarınızla kullanın. Bu çalışma bir saatten kısa sürer ve çoğu zaman kâğıt üzerinde en iyi görünen tedarikçiyi değiştirir; çünkü en düşük parça fiyatı her zaman en düşük enjeksiyon kalıplama toplam sahip olma maliyetini sağlamaz.
Sıkça Sorulan Sorular
Çin’de güvenilir bir enjeksiyon kalıplama tedarikçisini nasıl bulabilirim?
5–8 adaydan oluşan kısa liste hazırlamak için B2B platformlarıyla (Alibaba, Made-in-China) başlayın; ardından tesis denetimleri, düzenleyen kayıt kuruluşundan ISO sertifikası kontrolleri ve sektörünüzdeki şirketlerle referans görüşmeleri yoluyla doğrulama yapın. T0 numuneleri isteyin, küçük bir deneme siparişi verin ve üretim takımına karar vermeden önce iletişim yanıt hızını değerlendirin. Üçüncü taraf SGS veya Bureau Veritas denetimini geçen ve güçlü sektör referansları sunan bir tedarikçi en güvenilir başlangıç noktanızdır.
Enjeksiyon kalıbı takımı için tipik termin süresi nedir?
Çin’de standart tek kaviteli kalıp takımının siparişten T0 numunelerine kadar üretimi 4–8 hafta sürer. Çok kaviteli üretim kalıpları 8–14 hafta sürebilir. Yurt içinde (ABD/Avrupa) eşdeğer takımlar için 8–16 hafta bekleyin. T1 numune incelemesi ve gerekli kalıp değişiklikleri için daima 2–4 hafta daha ekleyin. Yan hareketlere, sıcak yolluklara veya dar yüzey kalitesi gereksinimlerine sahip karmaşık kalıplar ek süre gerektirir.
Bir enjeksiyon kalıbının maliyeti ne kadardır?
Maliyetler, basit tek kaviteli alüminyum prototip kalıplar için $1,000–$3,500 aralığından H13 çeliğinden karmaşık çok kaviteli üretim kalıpları için $80,000’ın üzerine kadar çıkar. Çin’de orta karmaşıklıktaki parçalar için tipik 4 kaviteli üretim kalıpları $8,000–$20,000 tutar. ABD’deki eşdeğer kalıplar $25,000–$55,000 aralığındadır. Başlıca maliyet etkenleri kavite sayısı, çelik sınıfı (P20 ve H13), yandan hareket sayısı, yüzey kalitesi spesifikasyonu (SPI sınıfı) ve DFM yinelemelerinin dâhil olup olmamasıdır.
Bir enjeksiyon kalıplama tedarikçisi hangi sertifikalara sahip olmalıdır?
Asgari olarak ISO 9001 gerekir; meşru her kalıp atölyesi buna sahip olmalıdır. Otomotiv parçaları için IATF 16949 isteyin. Tıbbi cihaz bileşenleri için ISO 13485 ve FDA kaydı zorunludur. Havacılık AS9100, özel prosesler için de çoğu zaman NADCAP gerektirir. Sertifikaları her zaman doğrudan düzenleyen kayıt kuruluşundan doğrulayın (yalnızca PDF’ye bakmayın); sertifikanın güncel olduğunu ve belirli ürün kategorinizi kapsadığını kontrol edin.
Tasarımımı bir tedarikçiyle paylaşmadan önce NDA imzalamalı mıyım?
Enjeksiyon kalıplı plastik parçaların kalite kontrolü ve sevkiyata hazır partisi
Enjeksiyon kalıplamada standart ödeme koşulları nelerdir?
En yaygın yapı 30/30/40’tır: %30 avans, T1 numune onayından sonra %30, üretim sevkiyatından önce %40. Büyük takım projelerinde tedarikçiler 50/50 talep edebilir. Tanınmayan tedarikçilerle $10,000 üzerindeki ilk siparişlerde Akreditif (L/C) önerilir; banka ücreti (%0.5–1.5) sağladığı güvenliğe değer. Net-30 veya Net-60 üretim vadeleri genellikle ancak yerleşik bir tedarikçi ilişkisi içinde 3+ zamanında ödeme döngüsünden sonra sunulur.
Yurt dışından tedarikte kalıp mülkiyetini nasıl korurum?
Satın alma sözleşmenize şu hususları belirten açık kalıp mülkiyeti hükümleri ekleyin: bedelin tamamı ödendiğinde yasal mülkiyetin alıcıya geçmesi, kalıbın seri numarası ve göz sayısı, depolama ve bakım sorumlulukları, kalıbı başka bir tedarikçiye devretme hakkınız (sınırlandırılmış devir ücretleriyle) ve izinsiz değişiklik yasağı. Çin’den tedarikte, öncelikli alacak statüsü oluşturmak için yerel Sanayi ve Ticaret İdaresine (AIC) teminat hakkı tescil ettirmeyi değerlendirin. Kalıp mülkiyeti konusunda hiçbir zaman sözlü anlaşmalara güvenmeyin.

ZetarMold, ilk RFQ'dan hacimli üretime kadar yüzlerce şirketin enjeksiyon kalıplama tedarik sürecini yönetmesine yardımcı olmuştur. Ekibimiz 45 enjeksiyon kalıplama makinesinde ücretsiz DFM analizi, şeffaf kalıp teklifleri ve ISO 9001 sertifikalı üretim sunar. Proje gereksinimlerinizi görüşmek ve 24 saat içinde ayrıntılı teklif almak için bugün bizimle iletişime geçin.
- Eksiksiz Enjeksiyon Kalıplama Rehberi — ZetarMold
- Enjeksiyon Kalıbı Tasarım Referansı — ZetarMold
- ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemleri — ISO
- IATF 16949 Otomotiv Kalite Yönetimi — IATF Küresel Gözetim
Herhangi bir tedarikçiyle CAD dosyaları paylaşılmadan önce Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresine (CNIPA) yapılan tasarım patenti başvuruları, denizaşırı üretimde mevcut en uygun maliyetli fikri mülkiyet koruma önlemidir. Yabancı başvuru sahipleri için güncel başvuru ücretleri, vekil ücretleri dâhil 500–1.500 ABD doları arasında değişir ve patentler genellikle 4–8 ay içinde verilir.↩
Akreditif (L/C) işlem ücretleri bankaya ve L/C türüne göre değişir. Vesikalı akreditiflerde (üretimde en yaygın tür) genellikle işlem değerinin %0,5–1,5'i oranında düzenleme ücretine ek olarak değişiklik ve ihbar ücretleri alınır. SWIFT L/C'ler, denizaşırı tedarikçilerle ilk kez yapılan yüksek değerli işlemler için en güçlü korumayı sunar.↩
SGS, Bureau Veritas ve QIMA gibi üçüncü taraf muayene firmaları Çin'deki üretim tesisleri için standartlaştırılmış fabrika denetim programları sunar. Bir günlük fabrika değerlendirmesinin maliyeti, fotoğraflı kanıtlar ve düzeltici faaliyet talebi özeti içeren yazılı rapor dâhil genellikle 800–2.500 $ arasındadır.↩
FDA 21 CFR Part 820 Kalite Sistemi Yönetmeliği, tıbbi cihaz üreticilerinin ve sözleşmeli üreticilerinin doğrulanmış prosesler uygulamasını, Cihaz Geçmiş Kayıtlarını (DHR) tutmasını ve sürekli proses kontrolünü göstermesini şart koşar. Yeni bir enjeksiyon kalıplama programında proses validasyonu (IQ/OQ/PQ), ticari piyasaya sürülmeden önce genellikle 12–24 haftalık dokümantasyon ve test gerektirir.↩
Plastik ürünlere yönelik ABD-Çin Bölüm 301 tarifeleri (HTS Bölüm 39), 2018'de yürürlüğe girmelerinden bu yana %7,5 ile %25 arasında değişmiştir. 2026 itibarıyla enjeksiyon kalıplı plastik parçaların çoğu (HTS 3926.90), %3,5–5,3'lük standart En Çok Kayrılan Ülke (MFN) oranına ek olarak %25 vergiye tabi olmaya devam etmektedir; bu nedenle toplam teslim maliyeti hesaplamaları tüm denizaşırı tedarik kararları için zorunludur.↩
ZetarMold mühendislik ekibinden rekabetçi fiyat, DFM geri bildirimi ve üretim zaman çizelgesi alın.








